Koszyk
0 zł
Przejdź do zamówienia
logo

Recenzja Garmin Enduro 2 – Tym razem z mapami i odtwarzaczem muzyki

Tagi: Recenzje | Garmin | Męskie | Smart

1.12.2022 | 10 MIN

Krok do przodu czy do tyłu? Nadal nie możemy się zdecydować, co sądzić o Enduro 2. Teraz ma odtwarzacz muzyki, mapy, a wytrzymałość pozostała tak dobra jak przedtem. Ale czy niektóre funkcje nie są niepotrzebne?

Co nowego w Enduro 2:

  • dłuższa żywotność baterii – do 46 dni w trybie normalnym i 150 godzin z aktywnym GPS
  • ekran dotykowy
  • odtwarzacz muzyczny
  • 2x mocniejsza latarka LED niż w Fenix 7X
  • mapy topograficzne, narciarskie i golfowe
  • obraz stanu zdrowia
  • SatIQ – funkcja, która automatycznie dostosowuje tryb odbioru GPS w celu uzyskania maksymalnej żywotności baterii
  • automatyczne wykrywanie przerwy na posiłek
  • Grade-adjusted pace – funkcja, która automatycznie dostosowuje tempo do terenu i nachylenia
  • Nextfork – wyświetlana jest odległość do następnego szlaku/skrzyżowania ulic i nazwa następnego szlaku/ulicy


Jaki jest Enduro 2 w skrócie?

Szczerze mówiąc, nie jesteśmy aż tak rozczarowani tym modelem. Wraz z pojawieniem się Fenixa 7X, Enduro pierwszej generacji nagle przestał mieć sens. Bateria słoneczna była jeszcze wydajniejsza, a Fenix 7X miał mapy i odtwarzacz muzyki.

Ale Enduro pierwszej generacji miał jeden plus. Korzystał z braku odtwarzacza muzyki i map topograficznych.

Myślisz, co to za bzdury, że może skorzystać na braku funkcji? Po prostu - dzięki braku tych dwóch funkcji, nie pożerał niepotrzebnie baterii.

Teraz nagle w Enduro 2 znajdujemy mapy topograficzne, odtwarzacz muzyki, a granica między Fenixem a Enduro jest przejrzysta jak worek foliowy. Gdyby nie dali map i odtwarzacza do Enduro, nie zjadałyby baterii, a jednocześnie zobaczylibyśmy nieco bardziej przyjazną cenę na półkach. Może trochę ponuro na rozpoczęcie recenzji, co?

Ale z drugiej strony...

Zdecydowanie zadowoliła nas wydajna latarka LED, której Fenix 7X nie jest w stanie dorównać. Jednocześnie bardzo podobała nam się funkcja Adjusted pace, ale mamy wrażenie, że pojawi się ona również w Fenix 7 i Tactix 7.

W sumie nie bardzo rozumiemy etapu umieszczania wszystkiego w Enduro 2. Wtedy Garmin mógłby natychmiast wypuścić Fenix 7X Plus.

Design – żółto-zielone elementy pozostały

Enduro wykorzystuje dokładnie tę samą obudowę, co Fenix 7X – 51-milimetrową tytanową obudowę z powłoką DLC zapobiegającą zadrapaniom. Do plastikowej koperty śrubami przykręcone są metalowa luneta i denko. Składany styl uzupełnia pięć guzików po bokach.

Najbardziej uderzającym elementem jest żółto-zielony przycisk START/STOP, który występuje tylko w serii Enduro. Tego koloru nie znajdziemy w innych seriach. Podobnie jak zielony okrąg wokół wyświetlacza, który jest teraz przerywany, ale w rzeczywistości podoba nam się to trochę bardziej niż ciągła linia na pierwszej generacji. Jeśli chodzi o przyciski to wydaje nam się, że mają trochę inny opór niż np. Tactix 7 i jakoś nie możemy się do tego przyzwyczaić. Na przykład, gdy klikamy przycisk START/STOP, nie ma kliknięcia.

Błahostki, ale trochę nas to denerwuje.

Na górze koperty znajduje się latarka LED, którą musimy skomentować na samem początku. W Garminie latarka LED wciąż raczkuje (po raz pierwszy widzieliśmy ją na początku 2022 roku), ale udało im się już podwoić jej intensywność. Myślę, że zastosowanie przejrzystego szkła pomaga, ponieważ szkło Fenix 7X chroniące latarkę jest bardziej mleczne.

Pod względem wagi (bez paska) Enduro osiągnął 64 gramy, czyli zaskakująco o 3 więcej niż Garmin Fenix 7X. Niska waga jest gwarantowana nawet po założeniu paska, ponieważ Enduro wykorzystuje nylon UltraFit (obwód nadgarstka 110-220 mm), który jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, jakie przyniosła linia Enduro. Mieliśmy ten pasek na Tactix Deltas, teraz na Tactix 7 i nie chcemy już innego.

Wyświetlacz? Nic nowego

Wyświetlacz jest dokładnie taki sam, jak w Fenix 7X i Tactix 7. Ma rozmiar 1,4 cala i rozdzielczość 280 x 280 pikseli. Oczywiście jest on (jak zwykle u Garmina) transfleksyjny i nie gaśnie.

Ogólnie największą zaletą wyświetlaczy transfleksyjnych jest ich zdolność do wykorzystywania światła do własnego oświetlenia. Nie zdarzy Ci się, że wyjdziesz na zewnątrz, słońce świeci jasno i zezujesz na ekran. Po prostu im więcej świeci słońce, tym mocniej świeci wyświetlacz. Jednak podczas normalnego użytkowania możesz mieć problem z czytelnością. Zwłaszcza osoby ze słabszym wzrokiem, ponieważ wyświetlacz nie jest tak ostry i kontrastowy.

Enduro 2 otrzymał również nowy czujnik tętna

Wyposażenie obejmuje akcelerometr, barometr, kompas, termometr, czujnik tętna, pulsoksymetr i oczywiście czujnik tętna.

Wykorzystywana jest nowa generacja Elevate 4, która rysuje bardziej szczegółowo i dokładniej. Wykres jest wtedy po prostu postrzępiony. :) Wokół czujnika jest też ścianka, która chroni go przed zarysowaniami. Co jest bardzo przydatne w przypadku technologii opartej na optyce.

Fialová (hrudní pás) a modrá (Enduro). Jde vidět, že křivka hrudního pásu je zubatější, ale jinak si Enduro vede docela dobře, ne? :)

Fioletowa linia (pas piersiowy) i niebieska linia (Enduro). Widać, że krzywizna pasa piersiowego jest bardziej postrzępiona, ale poza tym Enduro radzi sobie całkiem nieźle, prawda? :)

GPS również otrzymał aktualizację, która działa teraz na kilku częstotliwościach, co powoli, ale z pewnością staje się standardem w świecie inteligentnych zegarków.

Enduro 2 może odbierać GPS, wszystkie systemy nawigacyjne jednocześnie i wszystkie systemy nawigacyjne na kilku częstotliwościach. Te 3 tryby uzupełnia tryb UltraTrac, w którym sygnał GPS jest odbierany co minutę, oraz tryb ekspedycji, co godzinę.

Garmin Enduro Garmin Enduro 2
Garmin Forerunner 955
Garmin Fenix 7X
Tryb smartwatcha
50 dni / *65 dni 34 dni / *46 dni
15 dni / *20 dni
28 dni / *37 dni
Tryb oszczędzania energii
130 dni / *1 rok 90 dni / *1 rok
?
90 dni / *1 rok
GPS 70 godzin / *80 godzin 110 godzin / *150 godzin
42 godziny / *49 godzin
89 godzin / *122 godzin
Wszystkie systemy nawigacyjne
X 67 godz.
?
63 godziny / *77 godzin
Wszystkie systemy nawigacyjne + odbiór wieloczęstotliwościowy
X 40 godz.
20:00 / 22:00
36 godzin / *41 godzin
UltraTrac
200 godzin / *300 godzin 213 godzin /*578 godzin
80 godzin / *110 godzin
213 godzin / *578 godzin
Tryb ekspedycji 62 dni / *95 dni 77 dni / *172 dni ? 62 dni / *139 dni

Zobacz porównanie odbioru wieloczęstotliwościowego z Enduro (niebieski) i tylko GPS z Tactix (fioletowy).

Nawet sam tryb GPS mierzy ładnie, ale widać, że wielozakresowy lepiej rysuje zakręty i nie wyrzuca poza szlak.

Grade Adjusted-pace – Zupełnie nowa funkcja biegania

Ta funkcja prawdopodobnie najbardziej nas ucieszyła ze wszystkich nowych funkcji w Enduro 2. Właściwie jest to bardzo proste do wyjaśnienia. Ta funkcja zamienia Twoje aktualne tempo na tempo płaskie. Jeśli więc biegniesz pod górę w tempie 8:30, ta funkcja powie Ci, że jest to równoważne z biegiem po płaskim terenie, powiedzmy, w tempie 4:45, ponieważ jest tam sporo przewyższenia.

Do czego służy? Na podstawie swojego tempa na płaskim terenie jesteś w stanie łatwo określić swój wysiłek. Możesz pomyśleć, że jeśli biegniesz w tempie 6:00 pod górę, biegniesz powoli, ale wysiłek jest podobny do biegu po płaskim w tempie 4:00. A to nie lada wyzwanie, prawda?

Dosyć dobrze zastępuje moc przez waty, co również może ładnie określać wysiłek niezależnie od przyrostu wysokości. Do tej pory użytkownicy Garmina nie mieli możliwości mierzenia watów z nadgarstka, a nie każdy ma pas na klatkę piersiową, więc jest to przydatne.

Tę funkcję już od dłuższego czasu można spotkać w zegarkach Strava (ale dopiero po zapisaniu aktywności) oraz w zegarkach od Coros.

SatIQ — oszczędza baterię i ułatwia podejmowanie decyzji

Być może zastanawiałeś się kiedyś, czy ustawić odbiór GPS, wszystkie systemy, czy może Multi-Band. Bateria czy dokładność? O tym właśnie mówimy... Dobrze to znasz.

Właśnie do tego idealnie nadaje się funkcja SatIQ, która automatycznie ustawia najlepsze możliwe ustawienia w odniesieniu do żywotności baterii.

Więc jeśli jesteś w miejscu z doskonałym odbiorem sygnału GPS, ustawi tylko GPS. Jeśli odbiór jest gorszy, ustawia wszystkie systemy nawigacyjne. Jeśli to nadal nie wystarczy, ustawi odbiór wieloczęstotliwościowy.

Dzięki tej funkcji powinieneś osiągnąć najdokładniejsze nagrywanie trasy przy najniższym możliwym zużyciu baterii.

Automatyczny czas odpoczynku – to, co było ręczne, teraz jest automatyczne

Ta funkcja po raz pierwszy pojawiła się w formie ręcznej w Enduro pierwszej generacji. Jego funkcjonalność jest prosta. Biegniesz do przystanku z posiłkami, klikasz przycisk, a Twój czas na przystanku jest rejestrowany. Znalazło to również odzwierciedlenie w ocenie aktywności, gdzie można było zobaczyć sumę czasu spędzonego na posiłkach. Dość praktyczne.

Teraz Enduro 2 robi to automatycznie.Obawiamy się, że funkcja ta włączy się za każdym razem, gdy się zatrzymasz (być może za potrzebą...), a dane będą zniekształcone. W tym przypadku bardziej sensowne jest włączyć go ręcznie, a dzięki funkcji Run/Walk/Stand zobaczysz łączny czas, w którym stoisz. To jest oś czasu, na której możesz zobaczyć, ile biegałeś, chodziłeś lub stałeś.

Nextfork – Jaka ścieżka mnie teraz czeka?

Mapy pojawiły się teraz w Enduro 2, a dzięki 32 GB pamięci możesz pomieścić wiele zakątków świata, które możesz zainstalować. Dodatkowo masz również nawigację turn-by-turn, gdzie zegarek powiadamia o zmianach kierunku i odległości do celu. Osobiście doceniamy również funkcję PacePro, która jest strategią tempa wyścigu, w której zegarek pokazuje tempo, w jakim powinieneś biec (biorąc pod uwagę również wysokość), aby osiągnąć docelowy czas.

Przydatna jest również funkcja ClimbPro, która wyświetla wykres przewyższenia, odległość do następnego wzniesienia i liczbę metrów wysokości, którą pokonasz.

Jest to również powiązane z nową funkcją Nextfork, która wyświetla odległość do następnego szlaku i jego nazwę. To może ucieszyć, ale nie powiedzielibyśmy, że to totalna zmiana, po której powiemy: „Muszę mieć Enduro 2!”

Mówiąc o mapach, możesz również przesyłać mapy pól golfowych lub stoków narciarskich do Enduro.

Jakie typowo sportowe funkcje Garmina znajdziemy w Enduro 2?

Jeśli się nie mylimy, Enduro było serią, która po raz pierwszy w Garminie miała odczyt VO2 Max nawet podczas biegania w terenie. W ten sposób bierze pod uwagę również przewyższenie. Oczywiście możesz go wyłączyć bezpośrednio w ustawieniach aktywności, ponieważ może być zniekształcony, gdy na przykład masz cięższy plecak lub trudniejszy teren.

Czym jest wskaźnik VO2 Max i jak go zwiększyć?
31.10.2022
Czym jest wskaźnik VO2 Max i jak go zwiększyć?

Z takiego klasyka możemy znaleźć tutaj czas regeneracji, obciążenie treningowe, stan treningu oraz przewidywanie czasu na różnych dystansach. W zależności od obciążenia treningowego, zegarek określa codzienne zalecenia treningowe.

Stan treningu – zegarek ocenia, w której strefie tętna najczęściej się poruszasz (obciążenie treningowe) i na podstawie stosunku czasu w poszczególnych strefach Twój trening jest słownie oceniany. Jeśli trenujesz prawidłowo, zegarek oceni Twój trening jako produktywny. Ta funkcja może być przydatna dla początkujących, którzy nie wiedzą, jak dokładnie trenować.

Przyjemną nową funkcją w tym roku jest Real Time Stamina, która na podstawie Twojego tętna, kondycji i historii treningów powie Ci, jak długo możesz jeszcze biegać przy obecnym wysiłku. Oprócz czasu, zegarek może również wyrażać dane w procentach (np. zaczynasz od 100%, a liczba zmniejsza się podczas aktywności) lub dystansie (że jesteś w stanie biec w ten sposób przez kolejne 45 km).

A co z funkcjami stylu życia?

Przeczytaliśmy, że Enduro 2 powinien również uzyskać pomiar zmienności tętna w nocy, który znaleźliśmy w urządzeniu Forerunner 955, co bardzo nas ucieszyło. Opierając się na różnicy w poszczególnych uderzeniach serca, jesteś w stanie określić, jak skutecznie regeneruje się Twoje ciało lub jaka jest reakcja na złą dietę lub alkohol.

Oczywiście w nocy zegarek monitoruje sen i ocenia jego jakość w skali od 0 do 100. Na podstawie snu i dziennej wartości stresu obliczana jest Body Battery, która opisuje naładowanie twojego ciała w skali od 0 do 100.

Takie „oczywiste klasyki” to liczenie kroków, całodzienny pomiar tętna, liczenie spalonych kalorii, monitorowanie oddychania, natlenienia lub nawodnienia.

Odtwarzacz muzyki – czy to ma sens w Enduro 2?

Muzyka w zegarku to zdecydowanie kwestia praktyczna. Do Enduro 2 możesz nagrać klasyczną mp3 lub pobierać listy odtwarzania z serwisów streamingowych, takich jak Spotify.

W porządku, ale mamy problem tylko z jedną rzeczą. Zjada to baterię.

Seria Enduro została stworzona z myślą o maksymalnej żywotności baterii, a muzyka jest czymś, co zakopuje ten cel. Dodatkowo (wraz z mapami) to po prostu kolejna rzecz, która podnosi cenę i odstrasza potencjalnych użytkowników.

Wyobrażamy sobie, że Enduro 2 będzie trochę tańszy niż Fenix 7, z tym, że użytkownik pogodzi się z brakiem muzyki i map, ale dostanie dłuższą żywotność baterii. Teraz nadal może to dostać, ale za tę samą cenę.

Inteligentne funkcje – bez zmian

Poza mapami, które balansują na krawędzi inteligentnych i sportowych funkcji, w Enduro 2 nie ma nic nowego.

Tak samo jak w pierwszej generacji, znajdziesz tam płatności zbliżeniowe, powiadomienia telefoniczne lub wygodną funkcję Znajdź mój telefon.

Podsumowanie

Myślimy, że odtwarzacz muzyki i mapy są niepotrzebne. Zwłaszcza muzyka. Podnosi cenę, a w linii Enduro wolelibyśmy zrezygnować z kilku funkcji, płacić mniej i oczekiwać szalenie długiej żywotności baterii.

W tej chwili sens ma dla nas tylko funkcja GAP (Grade Adjusted Pace) i 2x mocniejsza latarka. Myślimy, że GAP dotrze do Fenixa, ale oczywiście latarka pozostanie tylko Enduro 2. :) Wydaje nam się jednak, że brakuje takiej funkcji, która by nas przekonała do odwrócenia się od Fenixa 7X, który jest oferowany w ładniejszych kombinacjach kolorów i z lepszą obsługą aktualizacji (w końcu jest to flagowiec Garmina).

I co Ty na to? Czy Enduro 2 Cię do siebie przekonał?

Smartwatche Garmin dla określonych dyscyplin sportowych
5.12.2022
Smartwatche Garmin dla określonych dyscyplin sportowych