Koszyk
0 zł
Przejdź do zamówienia
logo

TOP 5 alternatyw dla Omega Speedmaster Moonwatch

Tagi: Przewodnik wyboru | Męskie | Klasyczne

9.5.2024 | 5 MIN

Zapomnij o MoonSwatch. Jeśli zależy Ci na designie Omegi, istnieją mniej znane alternatywy dla słynnego zegarka księżycowego... A niektóre z nich faktycznie były na Księżycu. Dziś przyjrzymy się 5 alternatywom, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników.

Mówi się, że są to najlepsze zegarki we wszechświecie i Święty Graal każdego entuzjasty zegarków. Ogólnie rzecz biorąc, dużo się o nich mówi. Ważne jest to, że słusznie zasłużyły na swoją sławę. W rzeczywistości były noszone przez astronautów podczas każdego lądowania na Księżycu w historii – jako oficjalny sprzęt załóg od Apollo 11 (1969) do Apollo 17 (1972).

Szósta i ostatnia misja księżycowa Apollo 17 jest dla nas interesująca, ponieważ brał w niej udział astronauta Eugen Cernan, który pochodził z Czechosłowacji. Był on ostatnim człowiekiem, który chodził po Księżycu. I oczywiście z zegarkiem Omega Speedmaster na rękawie skafandra kosmicznego. Ciekawy artykuł na temat Apollo 17, Eugena i jego Speedmasterów ukazał się w ostatnim numerze Watches & Jewelry (wiosna 2023, tom XVI). Bardziej szczegółową historię można znaleźć w The Last Man on the Moon (Academia, 2003).

Najbardziej znaną alternatywą, która nadal jest praktycznie niedostępna u nas, jest oczywiście słynny zegarek MoonSwatches. Bez przesady, wywołał on szał tłumów, a ludzie godzinami stali w kolejkach po niego, a niektórzy nawet wbijali sobie nóż w plecy. I to nawet nie te z limitowanej edycji... Jest na to proste wytłumaczenie – design Omegi (która kosztowała około 200k) za "kilka bobów". Cóż, chyba nie trzeba nic dodawać.

Drugą gwiazdą jest więc dobrze znany Rolex Cosmograph Daytona, który znalazł się na krótkiej liście zegarków dla misji Apollo w latach 60. (wraz z Omegą, Longiness, Bulovą i Hamiltonem... a przynajmniej tak się mówi, źródła często są rozbieżne). Jednak Rolexów z pewnością nie można uznać za przystępną cenowo alternatywę (kosztują około 60000 zł lub więcej).

Kryteria wyboru były surowe, a wymagania projektowe bardzo specyficzne. A design jest tym, do czego zmierzamy dzisiaj – prostym, ale tym bardziej spektakularnym stylem chronografów ze skalą tachymetryczną i czarno-białą kolorystyką.

Omega Speedmaster został wybrany przez NASA jako oficjalny zegarek w 1965 roku i od tego czasu brał udział w wielu misjach. Niewiele osób wie jednak, że Speedmastery pomogły uratować załogę misji Apollo 13 w kwietniu 1970 roku, gdy zawiodły systemy pokładowe statku. Astronauci użyli zegarka, aby pomóc skorygować kurs i powrócić na Ziemię. Za to też Omegi otrzymały Srebrnego Snoopy'ego – najwyższe odznaczenie za znaczący wkład w sukces misji kosmicznej.

(1) Bulova Lunar Pilot

Nie mogę zacząć od niczego innego niż zegarka z równie ciekawą historią. Bulova Lunar Pilot, amerykańska marka zegarków o czeskich korzeniach, to legenda, która również chodziła po Księżycu... choć nieoficjalnie.

W 1971 roku załoga Apollo 15, dowodzona przez Dave'a Scotta, udała się na Księżyc. Oficjalne wyposażenie obejmowało oczywiście Omega Speedmaster, ale Scott spakował ze sobą zapasowy zegarek Bulova. I użył go również jako zapasowego zegarka, ponieważ jego fasetowana Omega miała pęknięte szkiełko, więc Bulova Lunar Pilot również dotarł na Księżyc.

Dave Scott a jeho Bulovy, které se staly jedinými známými hodinkami na Měsíci, jež byly vlastněné soukromě.

Dave Scott i jego Bulova, która stała się jedynym znanym prywatnym zegarkiem na Księżycu.

(2) Invicta Speedway

To, że Invicta jest kontrowersyjną marką, jest dobrze znanym faktem. I nie sądzę, by działało to na niekorzyść Invicty – czy jest jakiś fan zegarków, który nie słyszał o Inviccie? Między innymi ze względu na swój rozmiar, Invicta ma zasoby, aby realizować unikalne projekty... Invicta może jeszcze nie poleciała na księżyc ani w kosmos, ale była cholernie blisko.

W grudniu 2012 roku Invicta uruchomiła fantastyczny projekt Invicta: Edge of Space, w ramach którego eksperci wystrzelili 36 zegarków w górną stratosferę, aby przetestować ich jakość i trwałość. Należy zauważyć, że projekt został uznany za sukces.

Invicta – Historia jednej z najbardziej kontrowersyjnych marek zegarków
7.11.2022
Invicta – Historia jednej z najbardziej kontrowersyjnych marek zegarków

Nie wiadomo, czy zegarki Speedway były konkretnie zaangażowane w projekt bliskiego kosmosu, ale ich design... jest kosmiczny.

To jak Rolex, prawda?

(3) Hamilton Intra-Matic

Hamilton, pierwotnie amerykańska marka, również była podobno zaangażowana w bitwę o zegarki księżycowe. Nie udało mi się ustalić, o który dokładnie zegarek chodziło. Jednak podobny styl i, co ważniejsze, mocna historia towarzyszy zegarkowi Hamilton Intra-Matic.

To zaskakujące jak wiele "wyścigów i bitew" towarzyszy zegarmistrzowskiemu światu. Szczególnie w późnych latach 60. i wczesnych 70. W 1969 roku odbyła się żelazna bitwa o pierwszy na świecie automatyczny chronograf, a Hamilton był jednym z pierwszych zespołów (grupa Heuer-Hamilton), który wprowadził automatyczny chronograf.

I tak narodził się Caliber 11 Chrono-Matic, na bazie którego powstał dzisiejszy egzemplarz. Duże zainteresowanie nim utrzymuje się do dziś, nie tylko ze względu na jego historię, ale przede wszystkim ze względu na piękny klasyczny design w stylu retro, który jest wizualną rozkoszą.

(4) Seiko Speedtimer

Speedmaster, Speedway, Speedtimer... marki zegarków ścigały się nie tylko o to, który zegarek poleci na Księżyc lub kto wymyśli pierwszy automatyczny chronograf, ale najwyraźniej także w nazewnictwie. Cóż, w każdym razie Seiko wygrało jeden z tych pierwszych – pierwszy zegarek z automatycznym chronografem został wprowadzony na rynek przez tych ambitnych Japończyków.

Seiko słusznie jest dumne ze swoich historycznych kamieni milowych i często upamiętnia je różnymi reedycjami, takimi jak Seiko Speedtimer Solar. Przypominający pierwsze automatyczne chronografy, zegarek przyciągnął uwagę fanów swoim mniejszym rozmiarem 39 mm, piaskowaną tarczą, mechanizmem zasilanym energią słoneczną i pandą (lub odwróconą pandą), która przypomina styl lat 60.

Nawiasem mówiąc, Seiko jako pierwsze wprowadziło automatyczne chronografy w kosmos. Było to w 1973 roku i był to chronograf Seiko 6139-6002 "Pogue". Kto wie, czy z czasem nie doczekamy się jego reedycji.

(5) Citizen Bullhead

To nie przypadek, że projekty praktycznie wszystkich tych zegarków powstały w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Styl tamtej epoki ma niepowtarzalny klimat, więc marki zegarków lubią go ożywiać. A Citizen Bullhead nie jest wyjątkiem.

Możesz go znać z nadgarstka Brada Pitta w Once Upon a Time in Hollywood i co ciekawe, była to nieco anachroniczna decyzja – zegarek wyszedł w 1972 roku, tylko akcja filmu toczyła się w 1969 roku, więc nie mógł jeszcze istnieć. Bullheady były produkowane przez wiele marek w latach 70., a swój przydomek zawdzięczały dwóm przyciskom nietypowo umieszczonym nad dwunastką.

6 NEJ: Najciekawsze zegarki retro
14.11.2023
6 NEJ: Najciekawsze zegarki retro

Dodatkowy bonus:

Na koniec, poza oficjalną selekcją, zamieszczam niedrogą ciekawostkę – Timex Q w stylu Omega. Zegarek niestety nie jest już dostępny.

Jakie zegarki według Ciebie zdecydowanie powinny znaleźć się w tym zestawieniu? Daj znać w komentarzach. :)

Zegarki wspomniane w artykule