Koszyk
0 zł
Przejdź do zamówienia
logo

STARCIE: Suunto Race vs. Polar Vantage V3 vs. Garmin Forerunner 965

Tagi: Rywalizacja | Garmin | Suunto | Polar | Smart

11.12.2023 | 9 MIN

Ten ciekawy pojedynek można określić jako rywalizację modeli z wyświetlaczami AMOLED. A kto jest najlepszy? Suunto Race ze swoją przyjazną ceną, Polar Vantage V3 ze świetnym pomiarem tętna, czy niezłomny w kwestii inteligentnych i sportowych funkcji Garmin Forerunner 965?

Modele z wyświetlaczami AMOLED są teraz w modzie, więc przyjrzyjmy się najgłośniejszym sportowym zegarkom AMOLED.

Wszystkie zegarki w tym wyborze posiadają:

  • wyświetlacz AMOLED,
  • zaawansowane funkcje sportowe,
  • mapy i nawigację,
  • bogate wyposażenie w czujniki,
  • długi czas pracy na baterii.

Oczywiście jest wiele różnic, które opiszę poniżej.

Recenzja Polar Vantage V3 – Czy ta fińska marka wraca do gry?
19.3.2024
Recenzja Polar Vantage V3 – Czy ta fińska marka wraca do gry?

Recenzja Suunto Race – Zawodnik z koronką we właściwym miejscu
23.4.2024
Recenzja Suunto Race – Zawodnik z koronką we właściwym miejscu

Twardziel, neutralny i elegancki

Pod względem wzornictwa zegarki są naprawdę różne. Spośród trzech modeli, Suunto wydaje się być największym twardzielem ze swoją "agresywną" koronką i przyciskami. Neutralny wygląd należy do Polar Vantage V3, który ponownie znajduje się w środku zestawienia, a elegancki wygląd przypisałbym Forerunner 965 za jego powściągliwy wygląd z lekką tytanową lunetą.

Tabela mówi więcej niż tysiąc słów:

Suunto Race
Garmin Forerunner 965
Polar Vantage V3
Średnica koperty
49 mm
47,2 mm
47 mm
Wysokość koperty
13,2 mm
13,6 mm
14,5 mm
Waga zegarka
78 g
53 g
57 g
Rozpiętość uszek

22 mm

22 mm
22 mm
Materiał koperty Plastik / tytan Plastik / tytan lub stal Aluminium

Parametry zegarków są bardzo zbliżone i jedyne co je różni to waga. Polar i Garmin trzymają się w okolicach 50g, natomiast Suunto jest na ręce zauważalnie cięższy i większy (78g).

2 749 zł w magazynie

Suunto z założenia jest skonstruowany na każdą okazję, zarówno do miasta, jak i w góry. Polar i Garmin nie mają chronionych szkiełek, więc zastanawiające jest, czy ten zegarek nadaje się do trudniejszych warunków w górach.

Koperty w Suunto i Garmin są wykonane z połączenia plastiku i tytanu lub stali, przy czym Suunto ma znacznie mniej plastikowych części. Polar ma całkowicie aluminiową kopertę.

1 999 zł (dostarczymy do 30.5.)

Z osobistego punktu widzenia muszę powiedzieć, że najbardziej podoba mi się zegarek Polar. Jego lekka aluminiowa koperta nie mówi, że ktoś jest zapalonym sportowcem, ale nie mówi też, że jest szczurem biurowym. Garmin ma charakterystyczny wygląd, wzbogacony sporą dawką elegancji, a Suunto wygrywa na polu designu outdoorowego. Ponieważ wygląd jest kwestią subiektywną, zwycięzcę wybierz Ty.

Wyświetlacz – który jest najpiękniejszy?

Wyświetlacz to jeden z najważniejszych elementów zegarka. Odtwarza wszystkie informacje z tych zaawansowanych technologicznie mikrochipów. A w dzisiejszej erze "kontrastu", dobry wyświetlacz o wysokim kontraście jest powoli koniecznością.

Dlatego wszystkie te zegarki wyposażone są w wyświetlacz AMOLED, który charakteryzuje się wysokim kontrastem, wysokiej jakości kolorami i mocnym podświetleniem, dzięki czemu jest widoczny w każdych warunkach pogodowych. Ostatnio zwiększono również dokładność wyświetlaczy (PPI), aby były pięknie gładkie.

Zanim przedstawię moje osobiste spostrzeżenia, spójrz na specyfikację:

Garmin Forerunner 965
Suunto Race
Polar Vantage V3
Rozmiar wyświetlacza
1,4" 1,43"
1,39"
Rozdzielczość
454 x 454 466 x 466 454 x 454
Wyświetlacze PPI 324 - 462
Podświetlenie 1000 1000 1050

Jakby było tego mało, załączyłem zdjęcie wyświetlaczy w ciemności.

Suunto niestety nie podaje dokładności wyświetlacza ani liczby pikseli na cal, ale i tak uplasowałbym go na trzecim miejscu. Następny byłby Garmin, a za nim Polar. Szczerze mówiąc, Polar nie tylko ma najlepsze parametry, ale sprawdził się w każdych warunkach oświetleniowych.

Ale teraz z nieco innej beczki. Wszystkie wyświetlacze są naprawdę wysokiej jakości, a szczegóły są niemal nie do odróżnienia dla zwykłego śmiertelnika, więc naprawdę nie ma znaczenia, czy jeden wyświetlacz jest o milimetr większy, czy ma kilka dodatkowych pikseli.

Wyposażenie w czujniki jest na tym samym poziomie

Trzy zegarki. Trzy takie same czujniki, trzy różne wyniki. Chyba tak można to podsumować. Zegarki naprawdę mają (z jednym wyjątkiem) te same czujniki. I jest tam wszystko, czego potrzebujesz. Akcelerometr, barometr, termometr, kompas, dwuzakresowy GPS, czujnik tętna, a nawet pulsoksymetr. Polar dodaje EKG, ale to wszystko.

Dokładność czujników jest jednak nieco inna niż ich liczba. Zróbmy to krok po kroku. Pomiar pulsoksymetrem był pierwszą niespodzianką.

Pulsoksymetr Garmin Forerunner 965
Suunto Race
Polar Vantage V3
1. Pomiar 97
92
94
2. Pomiar
95
90
94

3. Pomiary

98
zegarek nie wykonał pomiaru nawet po dziesiątym razie
93

"Przegrzebywanie" danych, czyli coś dla mnie. Zacznę od wykresu porównującego tętno Suunto i Polara. I nie, nie zarejestrowałem dwóch innych aktywności:-)

Modrá – Suunto Race, Fialová – Polar Vantage V3

Niebieska - Suunto Race, fioletowa - Polar Vantage V3

Już na starcie rozbawiło mnie to, że Polar zaczął od 80 (co było moim prawdziwym tętnem), a Suunto pokazywał już ponad 100 uderzeń za minutę. Suunto był przynajmniej trochę na celowniku, gdy wbiegłem na szlak i zwolniłem tempo. Na płaskim terenie Suunto znów pokazywał swoje "bomby" w okolicach 200 uderzeń... Polar reagował cały czas tak samo i z dobrą jakością, więc go chwalę.

Cóż, ponieważ Suunto wyraźnie nie nadąża za tętnem, raczej przejdźmy do Forerunner 965 vs Polar Vantage V3, gdzie walka może być nieco bardziej wyrównana.

Modrá – Garmin Forerunner 965, fialová – Polar Vantage V3

Niebieska - Garmin Forerunner 965, fioletowa - Polar Vantage V3

Tutaj walka była znacznie bardziej wyrównana. Nadal jednak bardziej ufałbym Polarowi, który był bliższy rzeczywistości, nawet według moich odczuć podczas biegu. Co mogę dodać, Polar naprawdę wie, jak zrobić czujnik tętna.

Odbiornik GPS nie był zły w żadnym z czujników. Suunto miał największe odchylenie od trasy, ale nie było to bardzo zauważalne... Zresztą sprawdźcie sami.

Červená – Suunto Race, žlutá – Polar Vantage V3, černá – Garmin Forerunner 965

Czerwona - Suunto Race, żółta - Polar Vantage V3, czarna - Garmin Forerunner 965

Suunto i Polar miały identycznie ustawiony dual-band, a Garmin miał ustawiony SatIQ (automatyczny wybór satelitów). Jako, że na co dzień zapewne nie badamy w pełni szczegółowo każdej trasy, nie mam do tego zbyt wielu zastrzeżeń. Oczywiście jeśli zależy Ci na jak najdokładniejszym urządzeniu, to skłaniałbym się bardziej ku Garminowi lub Polarowi.

Červená – Suunto Race, žlutá – Polar Vantage V3, černá – Garmin Forerunner 965

Czerwona - Suunto Race, żółta - Polar Vantage V3, czarna - Garmin Forerunner 965

Żywotność baterii

Żywotność baterii jest dobra we wszystkich zegarkach, powiem Ci to od razu.

Suunto Race
Garmin Forerunner 965
Polar Vantage V3
W trybie smartwatch
12 dni
23 dni (7 dni AOD)
12 dni
Tryb oszczędzania energii
26 dni
-

Odbiór sygnału GPS

70 godzin

31 godzin
61 godzin
Odbiór wszystkich satelitów
50 godzin 24 godzin
53 godziny
Odbiór wszystkich satelitów (wiele częstotliwości)
40 godzin
19 godzin

nie określono

Odbiór wszystkich satelitów + muzyka
-
10 godzin
-
GPS (tryb maksymalnego oszczędzania)
120 godzin
34 godzin
-

Zgodnie z tabelą widać dość duże różnice. Garmin w trybie smartwatcha dominuje na całej linii, natomiast Suunto, gdy GPS jest aktywny. Polar jest jakby pomiędzy. Z Polarem i Suunto nie bałbym się zabrać zegarka na dłuższe trekkingi czy ultra. W przypadku Garmina wolałbym wybrać inny model - na przykład Fenix lub Epix.

Jako zwycięzcę kategorii wybrałbym jednak Suunto Race.

Zegarki sportowe są dla sportu nieoczekiwanie... Dobre

Funkcje sportowe u wszystkich zegarków są na najwyższym poziomie. Jeśli skupimy się na niektórych konkretnych funkcjach, we wszystkich znajdziemy wataż, kadencję i inne niezbędne funkcje.

Gdybym miał wyróżnić jedną funkcję dla każdego z nich, w przypadku Garmina byłoby to przeliczanie tempa w czasie rzeczywistym. W przypadku Polara byłoby to liczenie kalorii z podziałem na węglowodany, białka i tłuszcze. W przypadku Suunto byłoby to liczenie treningów na tej samej trasie i sprawdzanie postępów.

Hill Splitter v aplikaci Polar.:-)

Hill Splitter w aplikacji Polar:-)

Swoją drogą wszystkie trzy zegarki to wysokiej klasy sporttestery i ze wszystkimi możemy uprawiać sport na najwyższym poziomie.

Baza map we wszystkich zegarkach

Nareszcie standardem staje się, że zegarki sportowe powinny mieć bazę map. A na wyświetlaczu AMOLED to naprawdę coś, do czego można aspirować. Tylko ładne kolory i zaokrąglone szczegóły. We wszystkich trzech zegarkach znajdziemy podkłady mapowe zbudowane na platformie Openstreet Maps. Garmin ma własną nadbudowę, która sprawia, że mapa bazowa jest bardziej szczegółowa.

Zaletą podkładów mapowych jest nawigacja po trasach, która jest z nimi połączona. To trochę smutne, że zarówno Polar, jak i Suunto mają mapy i nie można być nawigowanym do określonego punktu na trasie. Niestety tylko Garmin może to zrobić. Jeśli chodzi o tworzenie trasy, jest jeszcze jeden szkopuł, Garmin i Suunto mają możliwość "nałożenia" dowolnego pliku GPX, podczas gdy do nawigacji na Polarze trzeba użyć Komoot, który ma tylko jeden region za darmo, a za resztę trzeba zapłacić. Irytujące? Niesamowicie.

A tak wyglądają mapy na zegarku Garmin:-)

Nieporozumieniem w przypadku zegarka Polar pozostaje też to, że stare trasy zegarek pozwoli zsynchronizować, ale nowe można dodać tylko z Komoota. To trochę cios poniżej pasa i dla mnie mocno degraduje ten zegarek.

Zwycięzcą tej kategorii jest dla mnie zdecydowanie Garmin. Najwięcej opcji nawigacji, najbardziej zaawansowane mapy...

Głupi i głupszy, a do nich Forerunner

Dzięki sprytnym funkcjom nagłówek nie mógł być inaczej napisany. Najinteligentniejszą funkcją w zegarku Suunto jest wstępnie ustawiona odpowiedź na wiadomość (tylko Android), najinteligentniejszą funkcją w Polarze jest po prostu odczytanie powiadomienia, a Garmin, ten po prostu śmieje się cicho z przepaści dzielącej go od konkurencji. Co tragikomiczne, powiadomienia nie są nawet domyślnie włączone w Polarze i trzeba je włączyć w ustawieniach zegarka. Suunto przynajmniej dodaje nową funkcję "znajdź mój telefon", więc brawo dla niego, ale ta funkcja jest już od 2015 roku w Garminie. Polar wyjdzie z tym za jakieś 2 lata, zgaduję.

Garmina chyba plus-minus znamy wszyscy, ale dla przypomnienia - mocne strony Garmina to płatności kartą, możliwość połączenia ze Spotify i słuchania muzyki bez telefonu, wzbogacenie o dodatkowe aplikacje przez Connect IQ i masa innych rzeczy.

Zwycięzcą ponownie jest Garmin? Tak.

HRV króluje pod względem funkcji fitness

Zmienność rytmu serca stała się hitem w ciągu ostatnich dwóch lat, a coraz więcej producentów dodaje tę skalę. Polar był pierwszym, który ją wprowadził i ogólnie rzecz biorąc, Polar jest liderem w mierzeniu tętna, zmienności tętna i snu. Garmin wprowadził tę funkcję do pomiarów nocnych w zeszłym roku, a w tym roku Suunto dołączył do grona zegarków, które to kontrolują.

Jeśli chodzi o funkcje fitness, ogólnie rzecz biorąc, należy szukać kilku różnic. Można powiedzieć, że Polar ma dodatkowo EKG, ale nie działa tak, jak myślisz, i ponownie pokaże tylko zmienność rytmu serca. Jednak gdybym miał wybrać zegarek, który może mi powiedzieć najwięcej o moim śnie i funkcjonowaniu, wybrałbym Polar, który według mnie jest najbardziej zaawansowany.

Który więc wybrać?

Koniec tego starcia jest bliski i muszę przyznać, że bardzo podobało mi się to testowanie. Obserwowanie ewolucji technologii i coraz lepszych zegarków jest po prostu niesamowite.

Gdybym miał wybrać jeden model, byłoby to trudne. Z tych trzech zegarków, szczerze mówiąc, wybierałbym pomiędzy Forerunner i Vantage. Chciałbym inteligentne i sportowe funkcje od Forerunnera i czujniki ze wskaźnikami fitness od Polara. Coś pomiędzy to Suunto, który może zrobić po trochu wszystkiego.

Ale to tylko moja opinia, której inni mogą nie podzielać. Będę zadowolony, jeśli napiszesz swoje przemyślenia w komentarzach poniżej.

Zegarki wspomniane w artykule

2 749 zł w magazynie
2 749 zł w magazynie
1 999 zł w magazynie
1 999 zł w magazynie
1 999 zł (dostarczymy do 30.5.)
2 749 zł niedostępne