» Blog » Garmin

5 pytań, które należy sobie zadać przed zakupem smartwatcha Garmin

Tagi: Przewodnik wyboru | Garmin | Smart

2.2.2023 | 10 MIN

Zegarki, zwłaszcza smartwatche, są bardzo różnorodne i orientowanie się w nich jest sztuką. Niektóre mają jakiś dodatkowy czujnik, różne elementy sterujące, a wybór czegoś, co będzie odpowiadać Twoim potrzebom, wymaga godzin intensywnej analizy. A jaki jest cel tego artykułu? Zaoszczędzić Ci tego czasu, aby jak najszybciej dowiedzieć się, czego potrzebujesz od smartwatcha Garmin a co jest zbędne.

Ktoś chce wiedzieć wszystko o tętnie, ktoś inny potrzebuje map, niektórzy chcą płacić zegarkiem i słuchać muzyki, ale komuś po prostu wystarczy znać ilość przebytych kroków. Jak wszystko, ludzie są różni, podobnie jak ich wymagania. A czego Ty poszukujesz? Niezależnie od tego, czy wiesz dokładnie, czy jest to Twój pierwszy kontakt z inteligentnym urządzeniem, mamy nadzieję, że ten artykuł Ci pomoże. Dobra, zaczynajmy.

6 NAJ: Najpopularniejsza serie Garmina
18.4.2024
6 NAJ: Najpopularniejsza serie Garmina

1. Potrzebuję czujnik tętna?

Jeśli Twoim celem jest wstanie z kanapy i rozpoczęcie ruchu, niekoniecznie potrzebujesz dokładnego pomiaru aktywności sportowej i może wystarczy Ci na przykład smartband na rękę z krokomierzem. Jeśli jednak poważnie podchodzisz do sportu i chcesz bliżej poznać swoje ciało, tętno powie wiele i przeniesie Twój trening o krok dalej.

Niskie tętno spoczynkowe często oznacza długie życie

Czy wiesz na przykład, że niskie tętno spoczynkowe wiąże się z długowiecznością? Serce jest dosłownie naszym silnikiem, a to, jak mocno jest obciążone, mówi więcej o naszym ciele niż jakikolwiek inny narząd.

Na przykład sportowcy mogą mieć tętno spoczynkowe poniżej 40 uderzeń na minutę. Oznacza to, że ich serce jest na tyle silne, że wystarczy niewielka liczba uderzeń, aby przepompować krew w całym ciele. W tym przypadku serce nie zużywa się tak bardzo i prawdopodobnie będzie w stanie dłużej pracować. Tak więc, jeśli Twoje serce w spoczynku bije ponad sto razy na minutę, jest to dobry wskaźnik, że niepotrzebnie się zużywa i może to najwyższy czas, by coś zmienić w swoim życiu.

Tętno podczas treningu wpływa na wszystkie procesy zachodzące w organizmie

Tętno jest najczęściej używane do określania ćwiczeń aerobowych i beztlenowych. Ćwiczenia aerobowe są związane z niskim tętnem. Twoje ciało otrzymuje wystarczającą ilość tlenu, mięśnie nie usztywniają się tak szybko, spalasz przede wszystkim tłuszcz (idealne do utraty wagi) i nie poczujesz się całkowicie zniszczony. Ćwiczenia beztlenowe są przeciwieństwem aerobiku, kiedy serce pracuje z wysoką częstotliwością, ciało spala cukry i powstaje duża ilość kwasu mlekowego, co powoduje usztywnienie mięśni i szybsze oznaki zmęczenia.

Dla początkujących zdecydowanie polecamy pozostawanie w obciążeniu aerobowym. Twoje ciało przyzwyczai się do ruchu i stopniowo będziesz mógł biec szybciej i dłużej bez uczucia zmęczenia. Niepotrzebnie wysokie tętno jest najczęstszym błędem początkujących i należy je obserwować. Z niskim tętnem będziesz cieszyć się ruchem, następnego dnia będziesz mógł biegać i będzie to korzystne dla Twojego organizmu. I to jest najważniejsze.

Chyba nie potrzebuję czujnika tętna

Jeśli Twoja odpowiedź tak brzmi, najlepszym wyborem będzie smartband Garmin VívoFit 4. Ta opaska sportowa w najniższej cenie od Garmin oferuje podstawowe funkcje, takie jak liczba wykonanych kroków, wyznaczanie codziennych celów i monitorowanie snu. Dzięki niewielkim rozmiarom i wadze (26 g) prawie nie poczujesz jej na dłoni, a dzięki rocznej żywotności baterii będzie prawie całkowicie bezproblemowa.

Na pewno potrzebuję czujnika tętna

Zatem poważnie myślisz o treningu i chcesz wiedzieć więcej o swoim ciele. Absolutnie najtańszą opcją od Garmin jest smartband Vívosmart 5. Dobra cena, czujnik tętna, szacowanie VO2Max i pulsoksymetr (mierzy natlenienia krwi). Ponadto jest lekki (25 g) i może pochwalić się tygodniową żywotnością baterii (smartband nie ma baterii takiej jak powyższa bransoletka, ale akumulator).

Ze smartwatchów polecamy Garmin Forerunner 55, który jest najtańszy spośród nowszych modeli i, w przeciwieństwie do VívoSmart 5, ma zintegrowany czujnik GPS do dokładnego rejestrowania trasy. Funkcjonalnie jest jednak jeszcze lepiej wyposażony, np. wirtualny trener Garmin Coach, który poprowadzi Cię przez trening w oparciu o Twój poziom sprawności albo każdego dnia zegarek doradzi jaki będzie najodpowiedniejszy trening w danym dniu. Jeśli ten model Ci się nie podoba, nie rozpaczaj, ponieważ zdecydowana większość urządzeń Garmin posiada czujnik tętna.

754 zł w magazynie

Wszystkie modele z czujnikiem tętna w naszej ofercie.

2. Czy powinienem wybrać sterowanie za pomocą przycisków czy ekranu dotykowego?

Tutaj nie chodzi o zalety i wady, to pytanie raczej dotyczy Ciebie. Jeśli ze smartwatcha będziesz korzystał przede wszystkim w ciągu dnia w biurze, dotykowy ekran prawdopodobnie w żaden sposób Cię nie ograniczy, a śmiemy twierdzić, że w „czasach dotykowych” będzie Ci się wygodniej i szybciej nim posługiwać. Zaawansowany lub profesjonalny sportowiec prawdopodobnie nigdy nie kupiłby zegarka z ekranem dotykowym.

Ekran dotykowy może powodować problemy podczas obsługi spoconymi palcami, w deszczu, zimnie lub w rękawiczkach. Przyciski to pewność. Bez względu na pogodę i mokrą rękę, przycisk będzie zawsze gotowy do pracy w 100%. To samo dotyczy ruchu. Podczas biegu zegarek może być nieco trudny do kontrolowania za pomocą ekranu dotykowego. Znacznie łatwiej jest wyczuć przycisk. Sportowiec rekreacyjny bardzo rzadko jest narażony na takie problemy, ale zaawansowany i profesjonalny sportowiec regularnie.

Wybierając sterowanie, najważniejszą rzeczą jest zastanowienie się, w jakich warunkach będziesz najczęściej korzystać z zegarka.

Chciałbym zegarek z ekranem dotykowym

Jeśli bardziej przyciąga Cię sterowanie za pomocą ekranu dotykowego, zdecydowanie polecam najpopularniejszy smartwatch Garmin z ekranem dotykowym – VívoActive 4. Transfleksyjny wyświetlacz LCD (stale podświetlony, wysoka czytelność w bezpośrednim świetle słonecznym), płatności zbliżeniowe i odtwarzacz muzyki. Brzmi dobrze, prawda?

930 zł Sprzedaż zakończona

Alternatywą jest Garmin Venu 2, który ma identyczne funkcje, ale oferuje wyświetlacz AMOLED. W porównaniu z transfleksyjnym wyświetlaczem LCD wyłącza się i zapala gestem i nie jest tak czytelny w bezpośrednim świetle słonecznym, ale oferuje ładniejszy, kontrastowy i intensywnie kolorowy wyświetlacz.

Wszystkie modele z ekranem dotykowym w naszej ofercie.

Preferuję raczej sterowanie przyciskami

Czy to dlatego, że jesteś zaawansowanym sportowcem, czy po prostu nie chcesz ekranu dotykowego, mam dobrą wiadomość. Garmin zdecydowanie preferuje ten rodzaj sterowania, więc znajdziesz go w większości modeli, zaczynając od Forerunner 55Forerunner 255, kończąc na takich modelach flagowych jak Fenix 7Forerunner 955. Osobiście wyróżniłbym Garmin Forerunner 255. A dlaczego? Oferuje niewielką wagę, płatności zbliżeniowe, odtwarzacz muzyki i prawdopodobnie najlepszy stosunek ceny do wydajności w ofercie firmy Garmin.

3. Czy powinienem mieć w zegarku odtwarzacz muzyki?

Paradoksalnie pytanie to powinno raczej brzmieć: „Czy zawsze mam przy sobie telefon?”. Wiele urządzeń Garmin obsługuje odtwarzacz muzyki i usługi przesyłania strumieniowego (Spotify, Deezer i inne), ale dla kogoś, kto zawsze ma przy sobie telefon, jest to całkowicie niepotrzebne. Wielu użytkowników nie wie, że nawet jeśli mają muzykę odtwarzaną na telefonie komórkowym, mogą ją kontrolować za pomocą zegarka. Ale z drugiej strony ja jestem typem osoby, która chętnie wybiega bez telefonu i cieszy się muzyką w uszach. Jeśli jesteś taki sam, zdecydowanie polecam odtwarzacz muzyki.

Nie potrzebuję urządzenia z odtwarzaczem muzyki

Czy to dlatego, że nie słuchasz muzyki, czy po prostu wystarczy Ci sterować muzyką w telefonie, może być odpowiednim wyborem wspomniany już Forerunner 55, który jest najtańszym nowoczesnym zegarkiem sportowym Garmin.

754 zł w magazynie

Chciałbym odtwarzać muzykę w smartwatchu

Jeśli weźmiemy pod uwagę cenę, najtańszym modelem z odtwarzaczem muzycznym jest Garmin Vívoactive 4. Choć ten egzemplarz jest na rynku od trzech lat, jego popularność w ogóle nie spada.

860 zł Sprzedaż zakończona

Wszystkie modele z odtwarzaczem muzyki w naszej ofercie.

4. Potrzebuję płatności zbliżeniowych?

Tu jest podobnie do kwestii odtwarzacza muzyki. Jeśli zawsze masz przy sobie telefon lub portfel, będzie to dla Ciebie zupełnie bezużyteczne. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi biegać „na pusto”, to ta funkcja może być bardzo przydatna.

Musimy jednak zaznaczyć, że jest to jedna z funkcji, do których szybko się przyzwyczaisz. Nemusisz szukać telefonu ani portfela, po prostu wyciągasz rękę i płacisz.

Tak, kontrargumentem może być to, że jest to niebezpieczne. Nie możemy się jednak z tym zgodzić. Zegarek poprosi o czterocyfrowy kod przy pierwszej płatności w ciągu dnia. Gdy następnym razem zapłacisz tego konkretnego dnia, nie będzie już prosić o kod. Co może wydawać się niebezpieczne, ale... Nawet jeśli zdejmiesz zegarek na kilka sekund, zegarek automatycznie to rozpozna i przy następnej płatności poprosi o podanie kodu.

Płatności zbliżeniowe obsługują modele z serii VívoActive, Venu, VívoMove 3 Style, wyższe modele Forerunner, i wszystkie nowsze modele Fenix. Absolutnie najtańszym produktem obsługującym płatności zbliżeniowe jest Garmin Venu SQ. Wersja bez muzyki kosztuje mniej niż 1000 zł, wersja z odtwarzaczem muzyki trochę więcej, ale nadal jest on w dobrej cenie.

Wszystkie modele z płatnością zbliżeniową w naszej ofercie.

5. Dlaczego miałbym mieć w zegarku mapy topograficzne?

Tak, odpowiedź na pytanie nie jest łatwa, ale spróbujmy. Czy jesteś ciekawą świata osobą, która zawsze odkrywa nowe miejsca, ścieżki i musi mieć stały podgląd lokalizacji na szczegółowej mapie prosto z nadgarstka? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, mapy topograficzne w zegarku są właśnie dla Ciebie. Na nadgarstku kogoś, kto tu i ówdzie zerka na mapę podczas wędrówki lub okazjonalnie korzysta z nawigacji, zegarek z taką funkcją jest zupełnie bezużyteczny. Wtedy potrzebujesz telefonu lub tańszego zegarka Garmin z prostą nawigacją za pomocą strzałek.

Nie potrzebuję map topograficznych, wystarczy mi prosta nawigacja

Nawigacja strzałkowa to najprostszy rodzaj nawigacji. Z drugiej strony mapy topograficzne są absolutnym szczytem funkcji nawigacji w smartwatchu. Nawigacja po krzywej jest oferowana jako złoty środek, gdzie poszczególne drogi są przynajmniej z grubsza pokazane. W stosunku jakości nawigacji do ceny zdecydowanym zwycięzcą jest Garmin Instinct z prostszym wyświetlaniem trasy, wojskowym standardem wytrzymałości i ceną poniżej 1200 zł.

Potrzebuję mapy topograficzne w zegarku

Szczegółowe mapy topograficzne są oferowane przez zegarki w wyższym przedziale cenowym. Najbardziej lubianym modelem z TOP wyposażeniem (włącznie z mapami topograficznymi) jest Fenix 7. Dzięki wzornictwu ludzie często sięgają po model z takim samym wyposażeniem, którym jest Tactix 7, który dodatkowo posiada bardziej rozbudowane funkcje wojskowe.

Recenzja Garmin Fenix 7 - jestem Fenixem 7, a kto jest bardziej?
21.11.2022
Recenzja Garmin Fenix 7 - jestem Fenixem 7, a kto jest bardziej?

Jeśli zależy Ci na wadze zegarka, odpowiednim wyborem będzie Forerunner 955. Ma prawie takie samo wyposażenie, ale nie ma metalowych elementów, dzięki czemu zaoszczędzono znaczną część wagi.

1 932 zł w magazynie

Wszystkie modele z mapami topograficznymi w naszej ofercie.

Za dużo informacji - nie wiesz, który zegarek był który?

Dla większej przejrzystości załączamy tabelę ze wszystkimi modelami i funkcjami wymienionymi w artykule.

Pulsometr Sterowanie Typ wyświetlacza Odtwarzacz muzyki NFC Mapy topograficzne Barometr Wytrzymałość baterii
Garmin VívoFit 4 NIE PRZYCISKI transfleks. LCD NIE NIE NIE NIE do 1 roku
Garmin VívoSmart 5 TAK DOTYKOWY OLED NIE NIE NIE TAK do 7 dni
Garmin Forerunner 55 TAK PRZYCISKI transfleks. LCD NIE NIE NIE NIE do 14 dni
Garmin Venu SQ TAK DOTYKOWY LCD NIE TAK NIE NIE do 6 dni
Garmin Instinct 2
TAK DOTYKOWY transfleks. LCD NIE TAK*
NIE TAK do 28 dni
Garmin VívoActive 4 TAK DOTYKOWY transfleks. LCD TAK TAK NIE TAK do 8 dni
Garmin Venu SQ Music TAK DOTYKOWY transfleks. LCD TAK TAK NIE NIE do 6 dni
Garmin Forerunner 255 TAK PRZYCISKI transfleks. LCD NIE NIE NIE TAK do 14 dni
Garmin VívoMove 3 Style TAK DOTYKOWY AMOLED NIE TAK NIE TAK do 5 dni
Garmin Forerunnner 255 Music TAK PRZYCISKI transfleks. LCD TAK NIE NIE NIE do 14 dni
Garmin Venu 2
TAK DOTYKOWY AMOLED TAK TAK NIE TAK do 5 dni
Garmin Forerunner 955 TAK OBA transfleks. LCD TAK TAK TAK TAK do 15 dni
Garmin Fenix 7X Sapphire Solar TAK OBA transfleks. LCD TAK TAK TAK ANO do 28 dni
Garmin Tactix 7 TAK OBA transfleks. LCD TAK TAK TAK TAK do 28 dni

* Instinct 2 posiada NFC tylko w wersji solarnej

Wisienka na torcie na koniec. Chcę tego, co najlepsze!

Cały ten artykuł opiera się wyłącznie na racjonalnym myśleniu. Czego potrzebuję, czego nie potrzebuję. Czasami nie wychodzimy z podziwu, jak wielu klientów przychodzi z prostym stwierdzeniem, że chcą najlepszego zegarka outdoorowego. Pomijając racjonalność. Po prostu najlepszy. Wtedy odpowiedź jest jasna: Garmin Fenix 7X.

A dlaczego uważam, że ten wybór nie jest racjonalny? Szczerze mówiąc, ten model ma tak wiele funkcji, że jest tylko garstka osób, które wykorzystałyby go w pełni. Ale to po prostu flagowy produkt Garmin. Czujnik tętna, sterowanie przyciskami, odtwarzacz muzyki, płatności zbliżeniowe, mapy topograficzne, a do tego tytanowy bezel, elegancki design i bateria na ponad 3 tygodnie. Pragniesz tego? Jest tutaj.