WYBRALIŚMY 6 NAJ: Męskie zegarki solarne w przystępnej cenie

Tagi: Wybór najlepszych | Męskie | Klasyczne

15.5.2023 | 6 MIN

Często spotykamy się z opiniami, że energia słoneczna to przyszłość zegarkowego świata (i nie tylko). Ale kiedy powstały zegarki solarne i jak to z nimi naprawdę wygląda? Dziś przyjrzyjmy się temu bliżej. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie męskich zegarków solarnych w przystępnej cenie.

(1) Casio Edifice EFS-S510

Casio Edifice EFS-S510 to nowoczesny zegarek o pomysłowym, sportowo-eleganckim designie i napędzie solarnym Tough Solar, który szczególnie docenią mężczyźni, którzy szukają niezawodnego, prostego i stylowego zegarka na co dzień. Ze względu na ponadstandardową średnicę 46 mm są jednak bardziej odpowiednie na naprawdę szerokie nadgarstki.

Jeśli chodzi o parametry, nie przesadzimy, gdy powiemy, że Casio Edifice naprawdę imponuje funkcjami, których oczekiwalibyśmy od wyższej kategorii cenowej. Oprócz napędu słonecznego otrzymał praktycznie odporne na zarysowania szafirowe szkiełko oraz zwiększoną wodoodporność do 100 m, dzięki czemu można z nim pływać. Precyzyjny efekt daje również polerowana stalowa bransoleta z ozdobnymi, błyszczącymi paskami oraz tarcza z tzw. efektem sunburst (szlif wychodzący ze środka tarczy, który przy odbiciu światła wywołuje efekt promieni słonecznych).

Energia słoneczna jest jednym z rodzajów energii odnawialnej, którą można wykorzystywać w życiu codziennym - jest bezpłatna, nie zanieczyszcza środowiska i jest wszechobecna (oczywiście, z wyjątkiem pochmurnych dni). W świecie zegarków energia słoneczna jest od lat uznaną alternatywą dla konwencjonalnych napędów bateryjnych (kwarcowych), więc zegarki zasilane energią słoneczną nie potrzebują wymiany jednorazowych i trudnych do recyklingu baterii, a zatem są praktycznie bezobsługowe.

(2) Casio Wave Ceptor WVA-M650

Casio Wave Ceptor WVA-M650 to zdecydowanie zegarek o sportowym charakterze z nowoczesną, kombinowaną tarczą analogowo-cyfrową, zasilaniem solarnym i sterowaniem za pomocą sygnału radiowego.

Poza przystępną ceną, ciekawym wzornictwem i bezobsługowym zasilaniem solarnym, synchronizacja za pomocą sygnału radiowego jest prawdopodobnie najważniejszym aspektem, który sprawił, że Casio Wave Ceptor zyskał uznanie wśród klientów. Jeśli złapie sygnał z jednej z pięciu stacji nadawczych (najbliższa jest we Frankfurcie w Niemczech), co noc dostosowuje godzinę co do sekundy. A nawet jeśli czasami sygnał nie jest w zasięgu, nadal działa z dokładnością zwykłego zegarka kwarcowego (bateryjnego).

Wykorzystując energię słoneczną, zegarmistrzowie inspirowali się rozwojem satelitów, do których w latach 50. przymocowano ogniwa słoneczne, co wydłużyło ich żywotność. W latach 60. i 70. pomysł podchwycili również producenci zegarków, którzy szukali sposobów na ulepszenie pojawiających się na rynku zegarków kwarcowych. W 1972 roku światło dzienne ujrzały pierwsze słoneczne zegarki cyfrowe Synchronar, należące do wynalazcy Rogera W. Riehla. Następnie pojawił się Citizen i jego pierwszy analogowy zegarek Crystron z 1976 roku. Od tego czasu rozwój praktycznie się nie zatrzymał.

(3) Citizen Sports Eco-Drive

Zegarek Citizen Sports Eco-Drive jest zasilany energią słoneczną z systemu Eco-Drive, najbardziej znanej i jednocześnie najbardziej dominującej technologii marki Citizen (można ją znaleźć w około 90% jej produkcji). Nazwa jest skrótem od połączenia „Ecology Drive”, które opiera się na ekologicznej filozofii marki.

Citizen Sports Eco-Drive to stosunkowo konserwatywny i wyważony zegarek z lekkim, klasycznym akcentem i sportowo-eleganckim designem w stonowanych kolorach. Na tarczy uwagę przyciągają duże cyfry arabskie, specjalna tarcza stopera i jasnożółta podziałka minutowa, która ożywia stonowany kolor. Wiele osób doceni również prosty, elegancki skórzany pasek z przeszyciami. To większy zegarek o średnicy 43 mm, dzięki czemu będzie pasował na szersze nadgarstki.

6 NAJ: Męskie zegarki Citizen z ładowaniem świetlnym Eco Drive
9.5.2024
6 NAJ: Męskie zegarki Citizen z ładowaniem świetlnym Eco Drive

Na jakiej zasadzie działają z napędem słonecznym? Jedyną różnicą w porównaniu ze zwykłymi zegarkami kwarcowymi jest to, że mogą ładować baterię światłem. Ogniwa słoneczne (najczęściej spotykane pod tarczą) pochłaniają światło, które następnie przekształcają w energię elektryczną. Energia elektryczna jest następnie magazynowana w akumulatorze (ładowalnej baterii) i dzięki temu zegarek posiada dużą rezerwę chodu, która dla dzisiejszych zegarków wynosi co najmniej 6 miesięcy. Wystawiając zegarek na jakiekolwiek światło, zegarek jest stale ładowany.

(4) Festina Solar Energy

W 2023 roku Festina zaskoczyła wielu fanów zegarkiem solarnym. Po raz pierwszy marka modowa postawiła na zegarek zasilany energią słoneczną i tak na świat przyszedł Festina Solar Energy.

552 zł w magazynie

Festina połączyła tutaj nowoczesną technologię mechanizmu słonecznego z ponadczasowym, bardzo formalnym stylem zegarków. Prosty design dopełniła niebieskimi wskazówkami, ozdobną strukturą tarczy oraz czarnym skórzanym paskiem, który dżentelmen będzie mógł skomponować z kolorem paska i butów.

Czy prawidłowo ładujesz zegarek słoneczny? Podczas ładowania zegarka słonecznego należy wziąć pod uwagę trzy główne aspekty: natężenie światła, czas ekspozycji na światło i odległość od źródła światła.
1. Jeśli chodzi o natężenia światła, oczywiście największe posiada światło słoneczne, które ładuje zegarek najszybciej i najefektywniej (zwłaszcza, gdy na niebie nie ma chmurki). Wystarczy jednak również sztuczne światło (reaguje też na normalne oświetlenie biurowe, tylko o wiele wolniej). Istnieje ryzyko całkowitego rozładowania tylko w przypadku pozostawienia zegarka w ciemności lub schowania go pod rękawem.

(5) Citizen Elegant Eco-Drive Super Titanium

Nie przesadzimy, gdy powiemy, że opadnie Ci szczęka na widok parametrów (i ceny...) zegarka Citizen Elegant Eco-Drive Super Titanium. Nam opadła.

Praktycznie odporne na zarysowania szafirowe szkiełko, wodoszczelność do 100 m, zasilanie słoneczne Eco-Drive i konstrukcja z Super Titanium, który jest pięć razy bardziej odporny na zarysowania niż stal. Ci, którzy cenią sobie naprawdę trwały i praktyczny zegarek o bardziej konserwatywnym, a jednocześnie niecodziennym designie, sięgną po Citizen Elegant.

Dodatkowo dzięki tytanowi zegarek jest niezwykle lekki i wygodny (w czym pomaga też przyjemny średnica 42 mm, pasująca na niemal każdy męski nadgarstek), ale co dla wielu jest jeszcze ważniejsze – jest 100 % antyalergiczny, a zatem odpowiedni dla osób z wrażliwą skórą lub alergią na nikiel, który znajduje się również w powszechnie używanej stali chirurgicznej.

2. Ważny jest również czas ekspozycji na światło. O ile jasne światło słoneczne może naładować nawet całkowicie rozładowany zegarek w kilka godzin (najczęściej podaje się 6 godzin), o tyle oświetlenie w biurze czy domu będzie wymagało dłuższego czasu ładowania. Pełne naładowanie rozładowanej baterii przy słabym, sztucznym oświetleniu może zająć nawet 360 godzin. Aby uzyskać optymalny poziom naładowania baterii, spróbuj wystawiać zegarek na około 30 minut jasnego światła słonecznego (na przykład umieszczając go na parapecie) mniej więcej raz w tygodniu.

(6) Citizen Sports CA069

Zegar lotniczy Citizen Sports CA069 przyciąga nowoczesnym i energicznym wyglądem oraz napędem słonecznym Eco-Drive.

Jak w przypadku większości nowoczesnych zegarków lotniczych, duża tarcza jest pełna przyciągających wzrok detali i przydatnych wskazówek. Citizen Sports CA069 ma skalę azymutu, tarcze pomocnicze stopera i charyzmatyczną kombinację kolorów błyszczącego czarnego wykończenia PVD, które kontrastuje z białymi wskazówkami i jasnożółtymi detalami, które są łatwe do odczytania pomimo znacznego wypełnienia tarczy. Wszystkim elementom przewidziano dużo miejsca, by się wyróżnić – zegarek ma średnicę 44 mm, więc preferują go mężczyźni o większym obwodzie nadgarstka.

3. Ostatnim aspektem jest odległość do źródła światła, co oczywiście ma związek ze sztucznym światłem. Oznacza to po prostu, że np. zegarek umieszczony pod lampą ładuje się szybciej, niż gdybyś go nosił tylko w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu. Dlatego podczas ładowania sztucznym światłem staraj się nie znajdować zbyt daleko od źródła światła. Jeśli jednak ładujesz zegarek pod lampą, musisz uważać, aby nie przegrzać zegarka, zawsze zalecana jest lampa UV, która nie przenosi ciepła.

Przewodnik po męskich zegarkach Citizen – I czego chcieć więcej?
3.11.2023
Przewodnik po męskich zegarkach Citizen – I czego chcieć więcej?

Zegarki wspomniane w artykule