Pomiar EKG za pomocą smartwatcha – Jak to działa?

Tagi: Technologie i pojęcia | Smart

31.5.2024 | 3 MIN

Funkcja EKG staje się coraz bardziej popularna w smartwatchach, a wiele osób może nawet nie wiedzieć, jak działa pomiar i dlaczego w ogóle mierzyć EKG.

Co właściwie mierzy EKG?

EKG (elektrokardiogram) mierzy aktywność elektryczną serca. Każdemu skurczowi serca towarzyszy wyładowanie elektryczne i w ten sposób można dokładnie określić, jak bije serce. EKG mierzy zatem intensywność tej aktywności elektrycznej i różnice czasowe między zmianami potencjału elektrycznego.

W medycynie aktywność elektryczna jest rejestrowana za pomocą 12 elektrod umieszczonych na powierzchni naszego ciała, a wykres aktywności elektrycznej jest wykreślany na papierze lub na monitorze.

Aktywność elektryczna jest wytwarzana, gdy komórki mięśnia sercowego są stymulowane do kurczenia się i przewodzenia pobudzeń do mięśnia sercowego do innych komórek. Drażnienie tych komórek powoduje zmianę ich napięcia i to właśnie ta zmiana jest zauważalna.

Do czego służy pomiar EKG?

Każda z dwunastu elektrod informuje o innej części serca. Podczas badania najpierw obserwuje się regularność rytmu serca i jego częstotliwość. Następnie obserwuje się poszczególne kształty fal (wysokość, kształt, ich lokalizację). Na tej podstawie można oszacować zaburzenia w przekazywaniu pobudzenia – tj. złe odżywienie części serca (niedokrwienie) lub uszkodzenie samego mięśnia sercowego (zawał mięśnia sercowego).

WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc
31.10.2022
WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc

Jak działa pomiar EKG w smartwatchu?

Zasada pomiaru za pomocą smartwatcha jest nieco prostsza niż w przypadku medycznego EKG. Aby wykonać pomiar, należy założyć zegarek z metalową tarczą (w celu zapewnienia przewodności) i położyć drugą rękę na metalowej lunecie/przycisku/koronie (różni się ona w zależności od producenta). Denko na skórze uruchamia obwód elektryczny, a przyłożona ręka go uzupełnia. To właśnie w tym zamkniętym obwodzie elektrycznym manifestowana jest aktywność elektryczna serca.

Aby poprawić przewodność, niektórzy producenci wymagają od użytkownika zwilżenia palca przed pomiarem. Odbywa się to w ten sam sposób w gabinecie lekarskim, gdzie pod diody nakładany jest specjalny żel. Podobnie, jest to zalecane przy pomiarze tętna za pomocą paska na klatkę piersiową, gdzie elektrody powinny być pokryte żelem, wodą lub ewentualnie śliną.

Jak dokładny jest pomiar EKG za pomocą smartwatcha?

W nauce obowiązuje ogólna zasada, że im więcej próbek, tym dokładniejsze wyniki. Argument przeciwko smartwatchom jest dość oczywisty – pomiary za pomocą smartwatcha są wykonywane przy użyciu 1 elektrody (tarczy zegarka), podczas gdy medyczne EKG wykorzystuje 12 elektrod. Podczas gdy z 12 elektrod jesteśmy w stanie wywnioskować stan wszystkich części serca, inteligentne zegarki tego nie potrafią. Mogą one jedynie wykrywać problemy z rytmem serca, które mogą wywoływać problemy z sercem, a nawet atak serca.

Jak więc powinniśmy podchodzić do pomiarów EKG za pomocą smartwatcha? Mogą one ujawnić lub nie, że w sercu występuje problem, ale nigdy nie jest to 100%. Można więc wykorzystać to jako zachętę do wizyty u lekarza, ale podążanie za wynikami jak za dogmatem może być czasami szkodliwe. Ale tak, jest to przydatne urządzenie, które może uratować życie.

Pomiar ciśnienia krwi za pomocą smartwatcha
27.5.2024
Pomiar ciśnienia krwi za pomocą smartwatcha

Które marki obsługują pomiary EKG?

Wiele marek oferuje pomiary EKG, ale osobiście zaufałbym w tej kwestii tylko Apple i Samsungowi. Wdrożyli oni tę metodę pomiaru w swoich zegarkach kilka lat temu (więc mają z nią pewne doświadczenie) i produkują zegarki wystarczająco wysokiej jakości. Jednocześnie mam zaufanie do Garmina, który nie oferuje jeszcze pomiaru EKG w Czechach, ale wierzę, że wkrótce to zrobimy. Nie martwiłbym się również o Huawei, który jest całkiem nowy w dziedzinie EKG, ale zawsze miał wysokiej jakości czujniki.

Osobiście nie ufałbym tanim smartwatchom, ponieważ oferują czujniki na różnych poziomach, więc naprawdę trudno jest znaleźć niezawodny model. Nie twierdzę, że te marki koniecznie mierzą źle, ale z pewnością jest to bardziej prawdopodobne.