» Blog » Garmin

Smartwatche Garmin – Najlepsze funkcje lifestylowe

Tagi: Technologie i pojęcia | Garmin | Smart

3.6.2024 | 5 MIN

Styl życia, zdrowie, wellness... Nazywa się to wieloma określeniami, a każdy z nas coraz dokładniej monitoruje swoje zdrowie. I to dobrze. Ale z niczym nie warto przesadzać! Jakie są najlepsze funkcje lifestylowe w smartwatchu Garmin?

Smartwatche Garmin – Najlepsze funkcje na zawody biegowe
28.5.2024
Smartwatche Garmin – Najlepsze funkcje na zawody biegowe

Pomiar tętna

Wszystkie smartwatche to potrafią (niektóre lepiej, niektóre gorzej), a jest ku temu prosty powód.

Każde uderzenie serca jest dla nas bardzo ważne i powinniśmy poświęcać naszemu sercu dużo uwagi. Prawdopodobnie najbardziej znaczącą informacją jest tętno spoczynkowe, które pokazuje siłę naszego serca. Tak więc, jeśli serce sportowca bije 40 razy na minutę, oznacza to, że potrzebuje tylko 40 uderzeń, aby dostarczyć tlen do całego organizmu. Jeśli ktoś nie uprawia sportu lub prowadzi niezdrowy tryb życia, może mieć słabsze serce i potrzebować 90 uderzeń w spoczynku, aby dostarczyć tlen do całego organizmu. Lub po prostu ma większe ciało, co jest ponownie związane z otyłością.

WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc
31.10.2022
WSZYSTKO NA TEMAT: Czujnik tętna i jak może Ci pomóc

Ale im więcej uderzeń serca, tym bardziej się ono zużywa. Może to prowadzić do chorób, skrócenia życia i innych dolegliwości.

Dużą zaletą Garmina jest to, że tętno jest mierzone co sekundę. Oznacza to, że masz więcej danych, a z naszego doświadczenia wynika, że wyniki są znacznie dokładniejsze. Na przykład marki, które mierzą w odstępach 1 minuty lub może 10 minut, mierzą znacznie wyższe odczyty.

Monitorowanie i wyniki snu

Sen stał się dosłownie hitem ostatnich lat. Rytmy okołodobowe, fazy snu... Czy jest ktoś, kto nie zna tych terminów?

Garmin doskonale wie, że coraz większy nacisk kładzie się na sen. I muszę przyznać, że ich ocena jest jedną z najlepszych. Nie tylko informuje o zakresie czasowym każdej fazy (lekka, głęboka, REM), ale także graficznie przedstawia te fazy na osi czasu. Ponadto, werbalnie ocenia twój sen i oferuje wynik w skali od 0 do 100.

Ocena snu wydaje mi się jedną z najlepszych rzeczy. Niektórzy ludzie nie chcą długo studiować prawidłowego rozkładu faz snu i chcą po prostu powiedzieć, w całkowicie pół-optyczny sposób, czy spali dobrze, czy źle. I do tego właśnie służą pomiary snu.

Wyniki snu są oceniane na podstawie wieku, stosunku każdego etapu, stresu podczas snu, zmienności tętna, tętna, niepokoju i czuwania.

Mierzenie zmienność tętna i pomiar stresu

Czym jest zmienność tętna? Krótko mówiąc, jest to różnica w odstępach czasu między uderzeniami serca. Jeśli różnice są duże, to nie, nie jest to arytmia, ale oznacza to, że twoje ciało, a tym samym serce, nie jest zestresowane. Z kolei jeśli odstępy są krótsze, a serce bije regularnie, oznacza to, że organizm jest pod wpływem stresu.

To właśnie te interwały Garmin mierzy przez cały dzień. W ciągu dnia wyraża tę wartość w skali od 0 do 100 w postaci stresu. Im wyższa liczba, tym większy stres, a zatem logicznie mniejsza zmienność. W ostatnim czasie wszystkie Garminy otrzymują nocny pomiar zmienności tętna, gdzie jest ona wyrażana w milisekundach. Nie ma potrzeby stosowania skali od 0 do 100, więc zachowaj prostotę – im więcej, tym lepiej.

Mierzenie kroków i pokonanych pięter

Tak, ci, którzy nie mierzą kroków, jakby ich nie było. Osobiście nie używam tego tak często, ponieważ bardziej skupiam się na przebytych kilometrach lub czasie spędzonym na wykonywaniu czynności, ale dla kogoś, kto nie uprawia sportu, kroki mogą stanowić formę aktywności, która jest oczywiście zdrowa. Jedynym minusem jest to, że chodzenie jest naturalnym ruchem dla ciała i nie trzeba wchodzić w wyższe strefy tętna podczas chodzenia, które są również ważne.

Popularną funkcją związaną ze stylem życia jest pomiar pokonanych pięter, gdzie zegarek liczy każde 3 pokonane metry jako jedno piętro.

Minuty intensywnej aktywności

Minuty intensywnej aktywności mogą być ściśle związane z aspektem śledzenia kroków, który opisałem powyżej, czyli koniecznością poruszania się w bardziej intensywnych strefach tętna. Według większości organizacji zajmujących się zdrowiem, osoba dorosła powinna spędzać co najmniej 150 minut tygodniowo na aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut na aktywności o wysokiej intensywności. I to właśnie mierzy funkcja Minuty intensywnej aktywności.

Body Battery

Body Battery to dla mnie jedna z najlepszych funkcji Garmina związanych ze stylem życia. W rzeczywistości funkcja ta bierze pod uwagę wszystko – stres, sen, aktywność sportową, tętno i wyraża w skali od 0 do 100 "naładowanie" ciała. Wyobraź sobie, że masz w sobie latarkę, tak jak w telefonie, a zegarek próbuje określić wartość twojego źródła energii na skali.

Ale uwaga, nie zawsze zaczynasz każdy dzień od 100. Jeśli źle spałeś, równie dobrze możesz zacząć od 40. Jeśli na przykład w nocy naładowałeś się do 100, ale w ciągu dnia miałeś dużo stresu, twoja energia gwałtownie spadnie. To samo dzieje się na przykład podczas uprawiania sportu.

Wydaje mi się, że takie wytyczne pozwalają określić, czy powinieneś odpocząć, czy zrobić sobie przerwę od cięższego treningu.

Jakie jeszcze funkcje lifestylowe znajdziemy w Garminie?

Nie chciałem długo tłumaczyć pozostałych funkcji, bo już wydają się takie mało istotne, ale na pewno warto o nich wiedzieć.

Dzięki pulsoksymetrowi (czerwone podświetlenie) zegarek jest w stanie dokonywać odczytów natlenienia krwi. Może to nam powiedzieć na przykład o zbliżającej się chorobie.

Kobiety mogą docenić śledzenie cyklu menstruacyjnego, gdzie można zobaczyć swój cykl, w którym aktualnie się znajdujemy w kalendarzu.

Nową funkcją jest również doradca jet lag. Pomaga on w dostosowaniu rytmu biologicznego poprzez określenie przez zegarek harmonogramu snu, ćwiczeń i czasu ekspozycji na światło.

Garminy mierzą również zużycie kalorii w ciągu dnia, zarówno kalorii pasywnych, jak i aktywnych. Aktywne kalorie to te, które spalamy podczas aktywności fizycznej. Kalorie pasywne (lub również spoczynkowe lub podstawowe) są spalane podczas procesów zachodzących w organizmie, takich jak oddychanie, krążenie krwi, trawienie, utrzymywanie temperatury ciała itp.

Na podstawie poziomu sprawności fizycznej i tętna zegarek jest w stanie oszacować wiek fitness użytkownika. Jednak do prawidłowego działania idealnie nadaje się waga Garmin Index.

Możesz również wprowadzić swoje nawodnienie. Możesz wprowadzić ilość wypitego płynu po każdym piciu.