Koszyk
0 zł
Przejdź do zamówienia
logo

Historia marki Tissot – Innowatorzy z tradycji

Tagi: O marce | Tissot | Klasyczne | Tradycyjne

3.11.2022 | 7 MIN

Dziś markę Tissot fani uważają za tzw. bramę do świata wysokiej jakości szwajcarskich zegarków, która znana jest przede wszystkim ze współpracy ze znanymi wydarzeniami sportowymi, z dotykowych zegarków T-Touch, a ostatnio także z bardzo udanych modeli vintage, którymi Tissot nawiązuje do swojej wieloletniej tradycji. I to jest dokładnie to, czemu dzisiaj się przyjrzymy. Kiedy, gdzie i jak właściwie zaczęła się historia tego wielkiego szwajcarskiego mistrza?

Kiedy i gdzie to wszystko się zaczęło?

Odpowiedź na pytanie „kiedy?” będzie zapewne znana każdemu, kto kiedykolwiek przyjrzał się tarczy praktycznie każdego nowoczesnego zegarka Tissot. Każdy z nich nosi logo z dopiskiem: Tissot – 1853. I właśnie wtedy zaczyna się historia Tissot.

Foto: Hodinky-365.cz

Jesteśmy w połowie XIX wieku w szwajcarskim górskim miasteczku Le Locle, które leży w słynnym łańcuchu górskim Jura - „mekce” szwajcarskiego zegarmistrzostwa, gdzie rozpoczęła się historia wielu innych szwajcarskich mistrzów zegarmistrzostwa. W tym łańcuchu górskim, w pobliżu Le Locle, znajdują się inne znane zegarmistrzowskie miasta, takie jak Biel czy La Chaux-de-Fonds (gdzie swoje korzenie ma na przykład kontrowersyjna marka Invicta).

Invicta – Historia jednej z najbardziej kontrowersyjnych marek zegarków
7.11.2022
Invicta – Historia jednej z najbardziej kontrowersyjnych marek zegarków

Już od XVIII wieku głównym źródłem ekonomicznym Le Locle był przemysł zegarkowy, więc nie jest przypadkiem, że to właśnie tam Charles-Félicien Tissot i jego syn Charles-Émile Tissot założyli własną markę zegarków, którą nazwali Chs Tissot & Fils.

Otec a syn Charles-Félicien Tissot a Charles-Émile Tissot s původním logem firmy.

Ojciec i syn Charles-Félicien Tissot i Charles-Émile Tissot z oryginalnym logo firmy.

Tak samo jak większość szwajcarskich firm zegarmistrzowskich, które powstały w tym czasie (pomiędzy XVIII a XIX wiekiem), marka Chs Tissot & Fils rozpocząła produkcję zegarków i mechanizmów w oparciu o „zwykły” montaż komponentów, które pozyskiwała od indywidualnych, małych producentów w regionie.

Już w 1853 roku, czyli w pierwszym roku od założenia, firmie udało się dostarczyć około 1200 zegarków w okolice Le Locle. Dzięki temu, Tissot rozpoczął pierwszą masową produkcję zegarków kieszonkowych na świecie.

Na erb rodu Tissot se nachází motivy květin, které můžeme najít i dnes na dýnku některých dámských hodinek.

W herbie rodziny Tissot widnieją motywy kwiatowe, które do dziś można znaleźć na tarczy niektórych zegarków damskich.

Tissot podbija świat – osiągnięcia, kamienie milowe i znane osobistości przełomu XIX i XX wieku

Jeszcze w tym samym roku, w którym firma została założona, Tissot wymyślił rewolucyjny pomysł: zegarek kieszonkowy pokazujący czas w dwóch strefach czasowych. Chociaż Tissot nie był pierwszym na świecie, który wpadł na ten pomysł, ich innowacyjne, pomysłowe i precyzyjne wykonanie dalej inspirowało cały świat zegarmistrzowski. všechny hodinky zlaté. Zdroj: watchtime.net

Złoty zegarek z dwiema strefami czasowymi. Źródło: watchtime.net

W 1858 roku nastąpił jeden z najważniejszych przełomów w historii Tissot, kiedy to młodszy z Tissotów, Charles-Émile, udał się do Imperium Rosyjskiego z ofertą masowej produkcji zegarków. Nie trzeba dodawać, że szwajcarski zegarek odniósł ogromny sukces i to z błogosławieństwem cara Aleksandra II Romanowa sprzedawano go w całym imperium.

Ciekawym faktem jest to, że od 1866 r. Tissot uzyskał status oficjalnego dostawcy zegarków dla Rosyjskiego Dworu Cesarskiego.

Do początku Rewolucji Październikowej w 1917 roku Imperium Rosyjskie było największym rynkiem zbytu dla Tissot.

1887 – Moskva, maloobchod na Rudém náměstí. Zdroj: lugaro.com

1887 - Moskwa, sklep braci Czetunowych, którzy ściśle współpracowali z Tissotem. Źródło: https://german242.com/wiki

W tym czasie zegarki Tissot odniosły także sukces w Stanach Zjednoczonych, a następnie na całym świecie.

Nawiasem mówiąc, Tissot stworzył niedawno bardzo ładny i pouczający film o swojej historii:

Warto również zauważyć, że przez cały okres końca XIX wieku, Tissot był laureatem wielu nagród na kilku wystawach przemysłowych. Wśród zdobytych nagród znalazły się: dyplom honorowy w Zurychu w 1888, nagroda Grand Prix i Złoty Metal w Antwerpii w 1890, Grand Prix w Paryżu w 1900 oraz I nagroda za chronometr i chronometr morski w konkursie Obserwatorium Neuchâtel w 1907.

Chronometr to oznaczenie niezwykle dokładnego zegarka szwajcarskiej produkcji, który producent przetestował w instytucie COSC. Zegarki z certyfikatem COSC muszą spełniać surowe standardy dokładności: w przypadku zegarków mechanicznych wynosi od -4 do +6 s/dzień, w przypadku zegarków kwarcowych odchylenie może wynosić 0,07 s/dzień.

Sławę Tissot z przełomu wieków wsparła także ikona tamtych czasów – Sarah Bernhardt, jedna z najbardziej historycznie znaczących francuskich aktorek i muza malarza secesyjnego Alfonsa Muchy, która była posiadała zegarek Tissot.

Kapesní hodinky éry Sarah Bernhard měly jak jinak než úžasné secesní zdobení.

Zegarek kieszonkowy z przełomu XIX i XX wieku z secesyjną dekoracją - naśladujący styl secesyjny obok plakatu Muchy z aktorką Sarah Bernhardt.

Innym godnym uwagi zegarkiem tego czasu był „zegar carski” z 1904 roku. W tym roku firma stała się dostawcą zegarków dla armii rosyjskiej.

Tzv. „carské hodinky

Tak zwany carski zegarek dla oficerów gwardii carskiej z wygrawerowanymi herbami pułków rosyjskich. Źródło: http://www.jevel.ru/

W 1907 r. Tissotowie założyli fabrykę w Chemin des Tourelles, jednej z ulic Le Locle, gdzie firma ma swoją siedzibę do dziś (obecnie do tej części historii Tissot odnosi się elegancką serią Chemin des Tourelles).

A ostatni ważny kamień milowy tego czasu? Rok 1916 i pierwsze zegarki Tissot, słynne „banany” w stylu Art Deco, które zasłynęły z niezwykle zakrzywionego kształtu koperty (stąd przydomek „Banana”).

Zegarki „Banana” stały się szczególnie popularne w Rosji, co wiąże się z jednym interesującym faktem: w 1916 roku jeden wadliwy rosyjski egzemplarz wysłano do Szwajcarii w celu naprawy. Jednak wraz z obaleniem cara i wydarzeniami, które miały miejsce w Rosji w 1917 r., nielegalne stało się wysyłanie czegokolwiek do Rosji, więc ten konkretny zegarek nadal znajduje się w fabryce Le Locle. Inną ciekawostką jest to, że „banany” podobno są popularne w Rosji i dziś, tylko w nowym wydaniu pod pseudonimem Heritage (tzn. dziedzictwo) - zegarek Tissot Heritage Banana.

Spółka była przekazywana z ojca na syna, ale wraz ze stopniową zmianą właściciela zmieniły się również nazwy marek, a wraz z nimi logo. Obejrzyj film o historii logo Tissot:

Partnerzy, innowacje i legendarne modele XX wieku

W 1930 roku Tissot nawiązał współpracę z Omegą, dzięki czemu dostał się pod sztandar SSIH (Société Suisse pour l'Industrie Horlogère) - byłego konglomeratu szwajcarskich firm zegarmistrzowskich, w skład którego wchodzą Omega, Tissot i Lemania.

W 1925 r. Tissot zawarł umowę o partnerstwie biznesowym z dyrektorami Omegi w Bienne, co w 1930 r. umożliwiło utworzenie SSIH. Ugrupowanie powstało w celu zapobieżenia skutkom kryzysu gospodarczego (1929). SSIH połączyło się następnie z ASUAG (Allgemeine Schweizerische Uhrenindustrie AG), które 53 lata później (1983) przekształciło się w Swatch Group, której Tissot jest częścią do dziś.

W tym samym roku (1930) Tissot staje się pionierem technologicznym w dziedzinie antymagnetyzmu, wypuszczając na rynek pierwszy na świecie zegarek antymagnetyczny.

W latach 50-tych pojawiły się dwa ciekawe historycznie modele. Pierwszym z nich to słynny Tissot Navigator, pierwszy masowo produkowany zegarek z 24 strefami czasowymi z 1953 roku.

Tissot Navigator. Zdroj: https://wornandwound.com/

Tissot Navigator. Źródło: https://wornandwound.com/

Rok później zegarek Tissot Visodate podbija rynek. Wyróżniał się on niezwykłym wówczas rozwiązaniem automatycznie zmieniającej się daty, dzięki czemu otrzymał również swoją nazwę „Visodate” (tzn. „widzieć datę”).

Spójrz na oryginalną reklamę zegarka Tissot Visodate:

Wraz z nadejściem swobodnych i pop-artowych lat 60-tych, 70-tych i 80-tych Tissot również się trochę „rozwiązał”. I oczywiście odpowiadały temu odważne projekty zegarków oraz ciekawa współpraca z ówcześnie tworzącymi projektantami i artystami.

Powszechne były również modele wykonane z nietypowych materiałów do zegarków  – przykładem jest futurystyczny Tissot Astrolon z 1971 roku, znany również jako IDEA 2001, który stał się pierwszym plastikowym zegarkiem mechanicznym na świecie.

W latach 80-tych, a konkretnie w 1985, 1987 i 1988 roku, Tissot wypuścił trzy prawdziwie kultowe modele: zegarek z kamienia z granitu alpejskiego, zegarek z perłami i wreszcie zegarek z drewna.

Spójrz na przykład na reklamę zegarków z kamienia:

Tissot wkracza do świata sportu i wyścigów samochodowych

Tissot zaczął sponsorować wyścigi samochodowe w 1974 r.

Z této závodní tradice vychází dnešní modelová řada PR 516.

Z tej tradycji wyścigowej wywodzi się współczesna seria modeli PRS 516.

Ciekawy fakt: możemy też podobno zobaczyć logo Tissot na samochodach w filmie Wyścig, który opowiada historię kierowców Formuły 1, Jamesa Hunta i Nikki Laudy, rozgrywającą się w latach 70-tych.

A od lat 90-tych Tissot zarzuca sieci również w innych dyscyplinach sportowych, w tym również mistrzostwa świata w kolarstwie i hokeju na lodzie. Obecnie Tissot jest sponsorem i oficjalną firmą zajmującą się pomiarem czasu podczas wielu sławnych zawodów sportowych, w tym Tour de France, MotoGP, Giro d'Italia, FIBA ​​i innych.

Na zakończenie

Tissot nawiązuje do swojej bogatej historii serią Heritage (tzn. dziedzictwo), w której znajdziemy modele inspirowane wspomnianymi wcześniej ważnymi dziełami historycznymi. To obecnie jedne z najpopularniejszych modeli marki Tissot. I nic dziwnego, jeśli chodzi o własną historię i tradycję, Tissot ma się czym pochwalić. I dokładnie tak, jak mówi slogan Tissot, jest to prawdziwy Innowator według tradycji.

Możesz być również zainteresowany:

[[M3279]][[M3616]]

Męskie zegarki Tissot – Galeria zdjęć tych najpopularniejszych
26.8.2023
Męskie zegarki Tissot – Galeria zdjęć tych najpopularniejszych